Loading


AUTOMECHANIKA  BIRMINGHAM 2019 OBSERVATION REPORT

İngiltere otomotiv yan sanayi alanında en büyük fuar olan AUTOMECHANIKA BIRMİNGHAM  4-6 Haziran 2019 tarihleri arasında  İngiltere’nin Birmingham kentinde National Exhibition Center’de gerçekleştirildi. Aşağıda ilgili fuar sırasında elde ettiğimiz izlenimler ve fuarda yer alan 8 Türk katılımcı ile yaptığımız görüşmelerin sonucu oluşturduğumuz Fuar Gözlem Raporu yer almaktadır.

 

FUAR KÜNYESİ

Fuar Adı:             Automechanika Birmingham 2019

Açılımı:                 Uluslararası Otomotiv Yan Sanayi ve Garaj Ekipmanları Fuarı

Organizatör:      Messe Frankfurt GMBH

Tarih:                    4-6 Haziran 2019

Yer:                       National Exhibition Center Birmingham

 

GENEL GÖZLEMLER

Bu yıl üçüncü kez gerçekleşen ve Automechanika zincirinin önemli halkalarından biri olan AUTOMECHANIKA BIRMİNGHAM toplam 23 ülkeden 467 katılımcısı ile 12.000 civarında profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. Katılımcı bazında liderliği 257 katılımcı ile İngiltere Türkiye ülke sıralamasında 8 katılımcı ile 8 inci sırada yer aldı. Ülke bazında katılımcı sıralaması şu şekilde oluştu.

İngiltere              257

Çin:                    85

Polonya             21

Tayvan              16

Almanya           15

Italya                10

Fransa              9

Türkiye             8*

Tayland             7

ABD                  6

Diğer                24

*Bir adet Türk firmasının adı katılımcı listesinde olduğu halde fuarda yer almamıştır. Bir adet Türk firması ise temsilcisi ile fuara katıldığı için İngiliz katılımcılar arasında görünmektedir.

Listeden görüleceği üzere fuara İngiltere dışından katılan ülkeler dikkate alındığında ev sahibi İngiltere haricinde Kıta Avrupası ile Uzak Doğu ülkelerinden gelen katılımcılar arasında bir denge oluşurken listede önemli ağırlığı oluşturan Çin ve Tayvan fuara ülke pavyonları ile katılmışlardır. Avrupa kıtasından ise Polonya’nın 26 katılımcı ile üçüncü sırada yer  alması ülkede diğer endüstrilerde olduğu gibi otomotiv endüstrisindeki  gelişimi de göstermesi açısından dikkat çekmiştir.

 

KATILIMCI BAZINDA ALT SEKTÖRLER VE YAN ETKİNLİKLER

After Market, Big UK Garage Event ve Vehicle Production adı altında toplam üç ana bölümde gerçekleşen fuarda Araç Parça ve Komponentleri, Elektronik Sistemler, Alternatif Hareket Sistemleri ve Dijital Çözümler, Üretim Prosesleri ve Tedarik Sistemleri, Ürün Mühendisliği AR-GE, Lastik ve Jant, Bilgisayar-Yazılım-Donanım, Fabrika Üretim Ekipmanları, Araç Aksesuarları, Araba Yıkama ve Temizliği, Araç Tamir ve Bakım , Garaj Aletleri,  Danışmanlık ve Hizmetleri, Eğitim ve İnsan Kaynakları, Yedek Parça Satış ve Servis Yönetimi, Araç Ham Maddeleri başlıkları altında 8000 den fazla ürün sergilenmiştir.

Ayrıca fuar paralelinde  After Market Seminars, Retail Accessories Village, Bodyshop Zone, Bodyshop Training Hub, Keynote Panel Series, Industrial Art Studio, Aftermarket Power Network, Garage Equipment Show Case, Commercial Vehicle Show Case, Remanufacturing Show Case, Future Mobility & Innovation Hub ve Brexit Readiness Programme başlıkları altında yoğun bir yan etkinlik seminer ve panel programı yer almıştır. Fuarda gerek Society of Motor Manufacturers and Trades - SMMT gerekse İngiltere Hükümeti’ni temsilen Department of Interantional Trade-DIT’ın organizasyonunda ve EXPORT IS GREAT başlığı altında gerçekleşen etkinlik ve sunumlar ile İngiltere otomotiv yan sanayinin ihracat kapasitesinin arttırılmasına yönelik çeşitli bilgilendirme ve b2b iş etlkinlikleri de gerçekleşti.  Fuarda Brexit süreci de özel bir gündem oluşturmuştur. İngiliz otomotiv sektörünün Brexit’ten olumsuz olarak etkilenecek endüstrilerin başında gelmesi nedeni ile fuar paralelinde Anlaşmasız Brexit olasılığına karşı yoğun bir kampanya yürütülürken bir taraftan da fuar esnasında düzenlenen Brexit Readiness Programme ile İngiliz Otomotiv Endüstrisi ihracatçı ve tedarikçilerinin Brexit sürecinin olumsuz etkilerini azaltabilmek adına alması gereken önlemler üzerinde durulmuştur.        

Bu yıl üçünce kez düzenlenen ve şu ana kadar her yıl gerçekleşen Automechanika Birmingham’ın önümüzdeki dönemden itibaren iki yılda bir düzenlenmesi kararlaştırıldı. Bir sonraki fuar 2021 yılında organize edilecektir.

 

FUARDA YER ALAN TÜRK FİRMALARI İLE TEMASLAR

Automechanika Birmingham 2019 a toplam 8 Türk ihracatçı katılım gerçekleştirdi. Katılım gerçekleştiren firmalar ve stand tasarımı ile ilgili aldığımız notlar şu şekildedir.  

Elatek Kauçuk-Organo

İlke Otomotiv

Kardeş Otomotiv

Mutlu Akü

Nesan

Sampa Otomotiv

Sel Sil

STD Ecem Otomotiv

Yiğit Akü

Görüldüğü gibi katılımcı Türk firmalarının alt ürün gruplarına göre dağılımında kauçuktan yapılan parçalar ve aküler birden fazla firma temsili ile öne çıkmışlardır. Bunun yanında otomotiv  kimyasalları, boyahane tesisi, elektrik parçaları, kilit üretimi kstılımcı firmaların faaliyet alanları olarak göze çarpmıştır.

İhracatçılar içinde İngiltere’de çok uzun süredir organize ihracat yapan firmaların yanında distribütörleri üzerinden pazarda yer alan, OEM ve After market pazarındaki toptancılar ile kesintili ticaret yapan veya pazarda henüz yer almayıp Automechanika Birmingham Fuarı aracılığı ile pazarı test eden kuruluşların da varlığı gözlenmiştir.

Katılımcılar ile yapılan görüşmede fuar memnuniyetinin firmadan firmaya değiştiği ve İngiltere pazarında mevcudiyetlerini sürdüren firmaların ilk defa pazara girmeye çalışan firmalara göre daha yüksek bir memnuniyet seviyesine sahip oldukları gözlenmiştir.

Bu yıl milli katılım organizasyonu yapılamayan fuarın gelecek versiyonunda (iki yıl sonra) Uludağ İhracatçılar Birliği tarafından Milli Katılım Organizasyonu yapılması gündemdedir.

 

İNGİLTERE OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ YAKIN DÖNEM ETKİNLİK TAKVİMİ*

SMMT SUMMIT                            Otomotiv Zirvesi              25 Haz. 2019                   IET Londra

Silverstone Classics                      Klasik Otomobiller          26-28 Tem.2019               Silverstone Circuit

Classic Motor Show                      Klasik Otomobiller          8-10 Kas. 2019                 NEC/Birmingham

Motorcycle Live                             Motosiklet                      16-24 Kas.2019                 NEC/Birmingham

Autosport International                  Performans Tuning        7-8 Ocak 2020                   NEC/Birmingham

LAMMA SHOW                             Tarım Mak/Traktör          7-10 Ocak 2020                NEC/Birmingham

Autosport International                  Performans Tuning        7-8 Ocak 2020                   NEC/Birmingham

London Classic Car Show             Klasik Otomobiller         Şubat  2020                       Excel/Londra

Commercial Vehicle Show             Ticari Araçlar                 28-30 Nis.2020                  NEC/Birmingham

London Motor&Tech Show             Otomobil                        Mayıs 2020                       Excel/Londra

RAILTEX                                        Demiryolu                       Mayıs 2021                       NEC/Birmingham

Automechanika Birmingham          Otomotiv Yan Sanayi     Haz.2021                          NEC/Birmingham

*İngiltere’de yılda irili ufaklı 50 den fazla otomotiv etkinliği yapılmakta olup listede bu etkinlikler arasında öne çıkanlar yer almaktadır.