Loading


IFE LONDON & PRO2PACK LONDON OBSERVATION REPORTS

İngiltere gıda endüstrisinin en büyük fuarı olan IFE London ve onunla eş zamanlı olarak düzenlenen gıda ambajalı fuarı Pro2Pack London 17-20 Şubat 2019 tarihleri arasında Londra’nın Excel Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aşağıda ilgili fuar sırasında elde ettiğimiz izlenimler ve her iki fuarda yer alan 35 Türk katılımcı ile yaptığımız görüşmelerin sonuçları ışığında oluşturmuş olduğumuz Fuar Gözlem Raporu bulunmaktadır. Çalışma 2019 İngiltere Gıda Endüstrisi Etkinlik Takvimi ile desteklenmiştir.

Fuar Künyesi

IFE LONDON 2019 Uluslararası Gıda Endüstrisi Fuarı

PRO2PACK 2019 Uluslararası Ambalaj Fuarı

Tarih:                    17-20 Mart 2019

Organizatör:      Fresh Montgomery

Fuar Alanı:          ExCel Londra

 

Destekleyici Etkinlikler

Big Debate Konference

Talking Trends Seminars

The Hob Hosted Buyer Program

Testing Trends

Meet with ındustry Experts Advice Zone

Certification Clinic

World Food Innovation Awards

The Food Talk Radio Show

 

Destekleyen Dernekler

British Food and Drink Exporters Association

Food And Drink Federation

British Frozen Food Federation

 

FUAR GÖZLEMLERİ

 

Bilindiği gibi 17-20 Mart tarihleri arasında Londra’nın Excel Fuar Merkezi’nde düzenlenen IFE London Gıda Fuarı İngiltere’nin en büyük gıda fuarı niteliği taşıyor. Toplam 61 ülkeden 1152 katılımcının yer aldığı fuar ile eş zamanlı düzenlenen Pro2Pack Ambalaj Teknolojileri Fuarı’na ise 20 ülkenin plastik endüstrisi üreticileri toplam 295 stand ile katılım gerçekleştirdi. İki gün süren fuarda Türkiye İngiltere ve Belçika’dan sonra 22 stand ile en fazla standa sahip üçüncü ülke oldu.

 

IFE LONDON

 

61 ülkeden 1152 firmanın katıldığı IFE London Fuarı’nda bu yıl Türkiye’den de 33 firma yer aldı.

Firmaların ülkelere göre dağılımında ilk 10 ülke şu şekilde sıralanıyor.

 

İngiltere                              382

İtalya                                   77

Çin                                      58

Türkiye                               33

Romanya                           23

Güney Kore                       17

Polonya                             17

Ermenistan                        15

Kanada                              14

A.B.D.                                13

 

Bu ülkeler içinde İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye, Romanya, Güney Kore ve  Polonya gibi 10 ülke fuara ülke pavyonu ile katıldılar.

 


Fuar paralelinde gerçekleştirilen seminer ve konferanslar ise İngiltere gıda ve ambalaj endüstrisinin gündemini göstermek açısından ışık tutucu nitelikte idi. Konferans temaları arasında Brexit Sonrası Gıda Endüstrisinde Fırsatlar ve Riskler, İngiliz Gıda Üreticileri için İhracatta Başarılı Olmanın Yolları, Gıda Endüstrisinde Geleceğe Bakış, Gıda Pazarlamada Sosyal Medya, Bir Yaşam Tarzı Olarak Sağlıklı Beslenme, Atık Gıda Yönetimi, Sipariş Yönelimli Üretim, Vegan beslenmede Yeni Protein Kaynakları, Sürdürülebilir Paketleme Teknolojileri ve  Gıda Perakendeciliğinde Yenilikler başlıkları yer aldı.  

 

British Frozen Food Federation, British Food and Drink Exporters Association ve  Department of International Trade gibi şemsiye kuruluşların desteklediği fuarda Food is Great ve Export is Great temaları ile özellikle İngiltere’deki gıda üretimi ve ihracatına dönük markaları öne çıkarıldı. Yine fuar alanında yer alan Industry Experts In the Advice to Go bölümünde fuar endüstrisi eksperleri ve sektörel dernek yetkilileri, fuar katılımcısı ve ziyaretçisi olan İngiliz üretici ve ihracatçılarına bire bir danışmanlık hizmet sundular.

Kuru yemiş ve kuru gıdaların değişik aromalar katılarak işlenmesi, her türlü meyvenin endüstriyel yöntemlerle kurutulması ve sebzelerin ise değişik işleme ve saklama yöntemleri ile son kullanıcının direk olarak tüketeceği şekilde paketlenebilmesi sonucu bir kullanımlık ve hemen tüketime hazır alternatiflerin artışına sahne olan fuarda ambalajlı ürün çeşitliliği, ürünlerin bir araya getirilmesi ile yaratılan kombine ürünler, buna paralel olarak küçülen ambalajlar dikkat çekti. Fuarı bir taraftan atıştırmalık ürünler ve tüketime hazır  yada donmuş unlu mamuller domine ederken karşı tarafta ise eko ürünler, vegan ve vejeteryan mutfakları, lütensiz gıdalar ile ilgili ürün ve marka çeşitliliği karşı dengeyi sağladı. 60 tan fazla yabancı ülkeden katılan firma standlarında ise  Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar farklı etnik ürünler ziyaretçiler ile buluştu.

 

 

IFE London’daki Türk Katılımı

 

IFE London Gıda Fuarı’na katılan toplam 33 ihracatçı Türk firmasının 29 adedi Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda Milli Katılım pavyonunda yer alırken 4 adedi ise fuara bireysel olarak katıldılar.  Fuara Türk ihracatçıların sergilediği belli başlı ürün grupları şu şekilde sıralandı.

 

Kurutulmuş gıda (ağırlıklı kuru yaprak  domates)

Zeytinyağı ve Ayçiçek Yağı

Konserve Gıdalar

Kuru Bakliyat

Kuru Yemiş

Bisküvi ve Şekerleme

 

Bölgesel olarak katılımın Ege, Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde yoğunlaştığı gözlenirken  firmalar arasında Ege Bölgesi firmalarının ağırlıklı olarak zeytinyağı, kuru yemiş ve kuru domates, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesi firmalarının ise bakliyat, kuru yemiş bisküvi/şekerleme  üretimine yönelik oldukları gözlendi.

 

Fuarda görüştüğümüz Türk katılımcıların yarısı İngiltere marketine kalıcı olarak ihracat yaptıklarını dörtte biri İngiltere pazarına giriş yaptıklarını fakat süreklilik sağlayamadıklarını, kalan kısmı ise henüz markete giriş yapamadıklarını ve fuar katılımı ile pazara giriş yapmayı hedeflediklerini belirttiler.

 

Fuara katılan firmaların üçte ikisi hem iç hem de dış pazara yönelik ürün ürettiklerini belirtirken kaaln üçte bir ise sadece dış pazara yönelik faaliyet gösterdiklerini belirtti. Katılımcıların öncelikli ihracat pazarlarının ise AB ülkeleri, Ortadoğu (Irak öncelikli), ABD, Kuzey Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri olduğu gözlendi.  

PRO2PACK LONDON

 

Toplam 17 ülkeden 97 katılımcının yer aldığı Pro2Pack London 2019 da  Fuarı gıda endüstrisine yönelik paketleme çözümleri ve paketleme üretim teknolojileri sergilendi. Fuarda yer alan 17 ülke arasında katılımcı sayısına göre ilk 7 ülke şu şekilde sıralandı.

İngiltere               58          

Türkiye                10

Çin H.C.                4

Hindistan            4

Tayvan                 3

Fransa                  3

Almanya              3

 

 

Fuarda yer alan ürün grupları arasında ise paketleme makineleri, kavurma makineleri, doldurma, şişeleme makineleri, şişe ve preform üreticileri, kapak ve contalar, ölçüm cihazları, ambalaj tasarımcıları, etiketleme, paketleme servisleri, özel markalı ürünler, robot teknolojisi, RFID Sistemleri, sert ambalajlama malzeme ve teknolojileri , depolama ve sevkiyat çözümleri, taşıyıcılar, konveyörler, sürdürülebilir malzemeler, gıda güvenliği, taşıma ve lojistik ve atık yönetimi çözümleri öne çıktı.     

 

 

Türkiye fuarda 10 katılımcı ile İngiltere’den sonra ikinci sırada yer aldı. Fuarda yer alan Türk katılımcıların ürün gruplarında ise ağırlığı kuruyemiş kurutma ve paketleme makineleri imalatçıları,  sert ve esnek ambalaj imalatçıları ve plastik ve pet şişe/preform imalatçıları öne çıktı. Kuruyemiş kavurma ve paketleme firmalarının tamamı Denizli bölgesine ait iken ambalaj ve plastik firmalarının ağırlığını İstanbul firmaları teşkil etti. Katılımcıların ağırlığı halen İngiltere pazarı ile çalıştıklarını belirtirken firmaların tümünün üretimlerin ağırlığını ihracata yöneltmiş   olması dikkat çekti.  

 

 

İNGİLTERE 2019-2020 GIDA FUARLARI TAKVİMİ

 

13-16 June 2019              Good Food Show                             NEC National Exhibition Center Birmingham

05-07 July 2019                 The Allergy & Free From Show     Olympia Exhibition Center London

02-03 November 2019   The Allergy & Free From Show         BT Convention Centre Liverpool

19-20 November 2019   International Drink Expo I.D.E           ExCeL London

26-27 November 2019   Restaurant & Bar Tech Live               ExCeL London

26-27 November 2019   Restaurant & Takeaway Expo            ExCeL London

28 Nov-01 Dec. 2019      Good Food Show                               NEC National Exhibition Center Birmingham

05-06 February 2020      The Source Trade Show                     Westpoint Arena & Exhibition Centre Exeter

24-26 March 2020           IFEX Catering, F & D Show               Titanic Exhibition Centre Belfast